Posiadanie prawa jazdy to ogromne ułatwienie dla każdej osoby. Aby jednak można było samodzielnie jeździć autem, trzeba ukończyć kurs i zdać egzamin. Pierwszym krokiem na drodze do zdobycia upragnionego „prawka” jest jednak złożenie wszystkich wymaganych dokumentów. Sprawdź więc, co musisz przygotować, by uzyskać prawo jazdy kat. B.

Dokumenty przed przystąpieniem do kursu prawa jazdy

Już trzy miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla swego miejsca zamieszkania i uzyskać numer Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). W taki sposób, otrzymamy możliwość zapisania się na wybrany kurs prawa jazdy, a także na egzamin. Wraz z wypełnionym formularzem, trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty. Sprawy związane ze składaniem dokumentów należy załatwić w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta w przypadku miast na prawach powiatu.

Kolejnymi dokumentami, które musimy załatwić są te, od lekarza. Przyszły kierowca potrzebuje zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Takie zaświadczenie może wypisać jedynie osoba, która jest wpisana do ewidencji lekarzy posiadających uprawnienia do badań kierowców, prowadzonej przez Marszałka Województwa. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może skierować kandydata do odpowiedniego specjalisty np. okulisty, aby ten wykonał pogłębione badania i ustalił, czy rzeczywiście wszystko jest dobrze. Ostateczną decyzję o dopuszczeniu konkretnej osoby do kierowania pojazdami podejmuje jednak samodzielnie, a w wydanym dokumencie może zaznaczyć, że kierowca powinien np. zakładać okulary do jazdy.

Kandydat na kierowcę kategorii B musi również dostarczyć aktualne zdjęcie zgodne z wymaganiami, dokument tożsamości, oraz poświadczenie zameldowania, jeśli taka informacja nie figuruje ani w dowodzie, ani paszporcie. W momencie, gdy kandydat na kierowcę nie ukończył jeszcze 18 lat, musi mieć pisemną zgodę rodziców.

Od którego roku życia mogę mieć prawo jazdy?

W zależności od kategorii prawa jazdy, rozróżniamy inne wymagania odnośnie wieku. Jako ciekawostkę podamy, że najwcześniej można ubiegać się o prawo jazdy kat. AM, czyli do prowadzenia motoroweru lub lekkiego czterokołowca. Wymagania mówią bowiem o ukończonym 14 roku życia. Cieszące się popularnością prawo jazdy kategorii B, dostępne jest dla każdego, kto ukończył 18 lat. Po zdaniu egzaminu, dostajemy uprawnienia do  kierowania autem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, a także ciągnąć nim lekką przyczepę (do 750 kg). Prawo jazdy kategorii B daje także możliwość jazdy ciągnikiem rolniczym albo maszyną wolnobieżną, a ponadto motocyklem, który wymaga kategorii A1 (o ile posiada się prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat) lub pojazdem z kategorii AM.

Może się wydawać, że przystąpienie do kursu na prawo jazdy wiąże się z załatwianiem dużej ilości dokumentów. Nie martw się, gdy zapiszesz się na kurs, poinformujemy Cię, co i gdzie należy załatwić. W taki sposób zaoszczędzimy Twój czas na uzyskanie dokumentów i będziesz mógł/mogła jak najszybciej rozpocząć naukę. Zapraszamy do szkoły jazdy iDrive Gliwice.