Oprócz coraz bardziej popularnych ekologicznych samochodów, równie ważna jest dziś ekologiczna jazda. Umiejętne prowadzenie samochodu powoduje, że emitujemy mniej spalin, a co za tym idzie, spalamy mniej paliwa. Do eko jazdy zaliczamy również hamowanie silnikiem, które jest obowiązkowe na egzaminie praktycznym. Na czym polega i dlaczego jest tak istotne?

Hamowanie silnikiem to zwalnianie przez umiejętną redukcję biegów. Dzięki stwarzanemu przez silnik oporowi, samochód traci prędkość i zwalnia. Taki sposób hamowania jest jednak dość trudny i wymaga odpowiedniego wyczucia i precyzji. Jednak dzięki dobrej praktyce, łatwo nabrać wprawę. W taki sposób, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze na paliwie, ale i zadbasz o środowisko.

Jak hamować silnikiem? 

Aby poprawnie hamować silnikiem, często wystarczy poznanie teorii, oraz wprawa. Aby przybliżyć Ci cały schemat, zapoznaj się z następującymi krokami. Podczas kursu jazdy, instruktor przekaże Ci najlepsze tricki, które pozwolą na umiejętne hamowanie silnikiem

  • Zdejmij nogę z gazu 
  • Spójrz na wskaźnik obrotomierza, a następnie zgraj z nim pracę sprzęgła
  • Wciśnij sprzęgło i powoli zredukuj bieg
  • Puść sprzęgło bez szarpnięcia, a następnie kontynuuj hamowanie aż do momentu całkowitego zatrzymania samochodu

UWAGA! 

Jeśli źle zredukujesz bieg, może to spowodować gwałtowny zryw auta, co może doprowadzić nawet do poślizgu. Im częściej będziesz próbować wdrażać ekologiczne hamowanie, tym za każdym kolejnym razem będzie wychodziło to coraz lepiej. 

Dlaczego warto nauczyć się hamowania silnikiem?

Umiejętne eko hamowanie to większe bezpieczeństwo oraz oszczędność. Podczas zwykłego hamowania, może dojść do zagotowania płynu hamulcowego. Takiego ryzyka unikamy, gdy umiejętnie korzystamy z redukcji biegów i spokojnego hamowania silnikiem. Dodatkowo, w taki sposób oszczędza się paliwo oraz same hamulce, gdyż dzięki temu mogą zachować na dłużej swoją sprawność. Nie oznacza to jednak, że hamowanie silnikiem jest idealne. Naturalnie, przy stosowaniu tego triku, bardziej zużywa się sprzęgło, które pozwala na zwalnianie pojazdu. Jednak mimo tego, zdecydowanie więcej korzyści jest za tym, by używać eko hamowania.

Hamowanie silnikiem jest dużo prostsze, gdy potrafisz wyczuć silnik. Z tego powodu warto przyłożyć się do nauki i zadbać o tę umiejętność. W przyszłości na pewno się opłaci – zarówno finansowo, jak i fizycznie, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz pasażerów. Podczas kursu w Szkole Jazdy iDrive Gliwice, poznasz sposoby, które w łatwy sposób pozwolą Ci umiejętnie hamować silnikiem.