Niedługo czeka Cię praktyczny egzamin na prawo jazdy i potrzebujesz wskazówek, od czego zacząć po wejściu do auta? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Egzamin praktyczny to ostatni sprawdzian, przed uzyskaniem prawa jazdy. Wiele osób uważa, że jest to najbardziej stresujący test w ich życiu! Oczywiście zdajemy sobe sprawę, że widok egzaminatora, który bacznie obserwuje Twój każdy ruch, nie jest niczym przyjemnym. Stres nie jest jednak najlepszym doradcą i trzeba sobie z nim poradzić. Jednym z najlepszych sposobów jest zapamiętanie najważniejszych czynności po wejściu do auta. Dzięki niej, start okaże się dużo łatwiejszy, a potem będzie już tylko z górki! Od czego więc zacząć?

  • USTAW FOTEL

Podstawą jest prawidłowe ustawienie fotela. Należy go dostosować tak, by swobodnie sięgać stopami do pedałów gazu, sprzęgła i hamulca. Jeśli potrafisz każdy z nich docisnąć do końca, a Twoja noga będzie lekko ugięta, połowa sukcesu za nami. Fotel musi również pozwalać na swobodną widoczność. Siedzisko powinno więc być odpowiednio dostosowane do Twojego wzrostu. Ważna jest również wygoda!

  • USTAW KIEROWNICĘ

Jak dobrze pamiętasz z lekcji jazdy, kolumnę kierownicy można regulować. Ustaw ją więc odpowiednio pod siebie, jednocześnie pamiętając o nachyleniu oparcia fotela. Najlepiej, jeśli nadgarstki możesz położyć na górnej części kierownicy, plecy przylegają dalej do fotela, a łokcie są lekko ugięte – to pozwoli na swobodne manewrowanie kierownicą. 

  • USTAW ZAGŁÓWEK

Odpowiednie ustawienie zagłówka sprawia, że podczas wypadku, Twój kręgosłup oraz głowa będą bezpieczne. Jak powinien być ustawiony zagłówek? Tak, aby środkowa część zagłówka dotykała Twojej potylicy. 

  • USTAW LUSTERKA

Zarówno lusterka boczne, jak i lusterko wsteczne musi być odpowiednio ustawione. Prawidłowa widoczność to podstawa przy skutecznym manewrowaniu oraz płynnej, bezpiecznej jeździe. Lusterka boczne powinny być ustawione tak, aby widoczny w nich był bok samochodu oraz przestrzeń za pojazdem. Lusterko wsteczne powinno pokazywać w maksymalnym zakresie tylną szybę samochodu. Tak ustawione lusterka sprawiają, że podczas jazdy nie musisz odchylać się od fotela. 

  • ZAPNIJ PASY

Jest to dość oczywiste, ale podczas egzaminu, stres może zdziałać swoje. Pasy to podstawa. Pamiętaj, by nie były skręcone, przylegały do ciała, przylegał do bioder, znajdował się nisko szyi i przechodził przez klatkę piersiową.

Wykonanie wszystkich powyższych kroków sprawi, że będziesz w gotowości do dalszej części egzaminu! Pamiętaj – wszystkie te elementy powinny przyjść Ci naturalnie. Im częściej ćwiczysz jazdę, tym bardziej staną się one Twoim nawykiem. Trzymamy za Ciebie kciuki! Pamiętaj! Szkoła jazdy iDrive Gliwice prowadzi pełne kursy, które odpowiednio przygotują Cię do zdania egzaminu na prawo jazdy. Jeśli jesteś zainteresowany/a odbyciem kursu – zapraszamy do kontaktu pod numerem 506 542 190.