Podczas egzaminu na prawo jazdy, jednym z etapów, który trzeba zaliczyć, aby wyjechać na miasto, jest jazda po łuku. Mamy kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci dobrze wykonać ten manewr.

Wytyczne podczas egzaminu

Na wstępie, egzaminator ustawi samochód na kopercie, która znajduje się na początku pasa ruchu. Po tym, jak wsiądziesz do samochodu, musisz płynnie pojechać do przodu i do tyłu. Ważne jest, aby nie najechać na linię, ani nie strącić pachołków, które ograniczają pas. Podczas wykonywania manewru na placu, możesz popełnić jeden błąd.

Najczęstsze błędy na placyku

Głównym problemem, który mają kursanci na placyku to płynna jazda oraz najazd na linie. Zdarza się również złe ustawienie świateł oraz zatrzymanie w niewłaściwym miejscu. Większość popełnianych błędów wynika jednak ze stresu. Dlatego bardzo ważny jest spokój, ponieważ szkoda, aby egzamin został przerwany, ponieważ np. ze stresu noga się trzęsie i ciężko utrzymać płynną jazdę, lub w ogóle ruszyć z miejsca.

Jazda po łuku – o czym pamiętać?

Każdy, kto uczy się jazdy po łuku, od początku nauki powinien stosować się do reguł, które spotkamy na egzaminie państwowy. Za każdym razem więc, należy wyuczyć sobie nawyk rozglądania się wokół siebie przy ruszaniu na placu. Tak mało znaczący szczegół, może wpłynąć na niepowodzenie egzaminu.

Jazda po łuku powinna być wykonywana na minimalnej prędkości, dzięki temu łatwiej będzie wykonać cały manewr. Dlatego pamiętaj – operuj tylko i wyłącznie sprzęgłem jadąc samochodem do przodu na pierwszym biegu (i do tyłu na biegu wstecznym). Sprzęgło puszczaj bardzo delikatnie, ponieważ samochody egzaminacyjne często różnią się jeśli chodzi o czułość sprzęgła, od tych, na których uczyłeś/łaś się jazdy.

Jak najłatwiej zrobić łuk na egzaminie?

Bez wątpienia, najłatwiej jest pokonać łuk na egzaminie metodą na lusterka, która sprawdzi się również podczas jazdy, gdy już będziesz mieć prawo jazdy. Podczas kursu jazdy w szkole iDrive Gliwice, uczymy jak najlepiej, najłatwiej i bez stresu wykonać manewr jazdy po łuku na egzaminie. Zapraszamy do zapisów na kursy!