Odpowiednia pozycja za kierownicą nie tylko decyduje o komforcie jazdy, ale wpływa również bezpośrednio na bezpieczeństwo. Nie każdy wie, że zła postawa może wpłynąć na samopoczucie fizyczne, co może doprowadzić do napięcia mięśni lub zdrętwienia. Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak niebezpieczne są takie sytuacje na drodze. Jak więc zadbać o bezpieczną i prawidłową pozycję podczas jazdy?

Jazda samochodem, zwłaszcza podczas długiej trasy, może być wyczerpująca i obciążać układ kostny oraz mięśnie. Prawidłowa pozycja za kierownicą jest więc podstawą, o którą trzeba zadbać. Należy pamiętać, że kierowca odpowiedzialny jest zarówno za swoje życie, jak i pasażerów. Dlatego istotne jest, aby wyrobić sobie dobre nawyki, o których usłyszysz podczas kursu jazdy oraz przeczytasz w tym artykule. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które warto zapamiętać i stosować za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu.

PRAWIDŁOWA POSTAWA ZA KIEROWNICĄ – WYTYCZNE

  1. WYSOKOŚĆ SIEDZISKA powinna być dostosowana do wzrostu oraz tak, aby można było swobodnie kontrolować sytuację na drodze.
  2. UŁOŻENIE CIAŁA powinno być wyprostowane, po środku fotela, a łopatki powinny przylegać oparcia.
  3. ZAPIĘCIE PASÓW w taki sposób, aby przebiegał on przez środek lewego obojczyka.
  4. ZAGŁÓWKI zapobiegają złamaniom kręgosłupa podczas kolizji. Powinny być wyrównane z wysokością czubka głowy lub górnej części ucha.
  5. RĘCE NA KIEROWNICY powinny być lekko ugięte w łokciach, tak aby można było swobodnie i szybko reagować.
  6. NOGI powinny być lekko ugięte, tak aby można było swobodnie operować pedałami.

Warto pamiętać, że odpowiednia pozycja za kierownicą nie dotyczy tylko kierowcy, ale również pasażerów. Powodów jest wiele, ale głównym jest oczywiście fakt bezpieczeństwa. Podczas zderzenia, ciało osoby siedzącej na tylnym fotelu staje się bezwładną masą, która może uszkodzić zarówno siebie, jak i resztę współpasażerów.

Podczas jazdy, warto pamiętać również o ściąganiu nogi ze sprzęgła i odkładania jej obok pedału. Zdecydowanie wpływa to na komfortową jazdę oraz pozwala nodze odpocząć. Na uwagę zasługuje również odpowiednie obuwie oraz ubranie, tak by nie powodowało problemów podczas prowadzenia samochodu.

Te, jak i wiele innych zasad poznasz podczas kursu na prawo jazdy. Pamiętaj, większość z zasad wejdzie Ci w krew i stanie się nawykiem, dlatego warto od początku dbać o prawidłowe ustawienie zarówno ciała, jak i fotela. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo – swoje, jak i pasażerów!

Zapraszamy na kursy – Szkoła jazdy iDrive Gliwice!