Za oknem -3 stopnie, pierwszy śnieg… to może oznaczać jedno – nadchodzi zima! iDrive Szkoła Jazdy Gliwice pokaże Ci 8 kroków, jak  przygotować samochód do zimy. Zima to z pewnością najtrudniejszy czas nie tylko dla kierowców, ale i samochodów. Odpowiednie przygotowanie auta do zimy  pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa, oraz na uniknięcie wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Dziś mamy dla Was kilka wskazówek – co zrobić, aby nie dać się zaskoczyć przymrozkom!

1. Opony

Oczywistym, pierwszym i podstawowym punktem jest wymiana opon na zimowe. Kiedy to najlepiej zrobić? W Polsce panuje mylne przeświadczenie, że najlepszym momentem jest czas tuż przed pojawieniem się śniegu. Okazuje się wówczas.. że zima znów zaskoczyła kierowców 😉 Tymczasem eksperci w branży oponiarskiej twierdzą, że opony należy wymienić wtedy, kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni. Mamy nadzieję, że każdy z Was ma już wymianę opon za sobą! 🙂

2. Akumulator

Nie możemy zapomnieć o akumulatorze! Podczas mrozów jest to jeden z najbardziej obciążonych elementów w samochodzie, dlatego na naszej liście zajmuje już drugą pozycję. Aby uniknąć porannych nerwów w pierwszy mroźny poranek warto zlecić najbliższemu warsztatowi wykonanie testu akumulatora. Pamiętajcie, że pojemność baterii w temperaturach minusowych jest ok. o 20% mniejsza niż w temperaturach dodatnich!

3. Hamulce

Trzecim punktem – punkt Waszego bezpieczeństwa i jeden z najważniejszych systemów w aucie. Jeśli nie chcesz, by zimą cokolwiek zaskoczyło Cię w działaniu Twojego samochodu, to planując przygotowanie auta do zimy  sprawdź stan klocków i tarcz lub okładzin oraz bębnów. Nie zapomnijcie też o przewodach hamulcowych. Zdarza się, że wraz z upływem lat ulegają one korozji. Nawet najmniejsza usterka układu hamulcowego to ogromne zagrożenie na drodze.

4. Światła

Wydaje się – drobiazg. Często o nim zapominamy, zdarza nam się jeździć ze źle ustawionymi światłami, lub nieprawidłowymi żarówkami. Pamiętajcie, że światła mogą zmienić swoje ustawienie nawet w wyniku drgań czy wstrząsów na drodze – a naszym obowiązkiem jest regularne sprawdzanie, czy wszystkie żarówki działają bez zarzutu. Zimą odśnieżamy także światła! Pamiętajcie, że zaśnieżone reflektory mogą być powodem do nałożenia mandatu.

5. Wycieraczki

Jeśli zabierasz się za przygotowanie auta do zimy, nie zapomnij o wycieraczkach. Najczęściej wychodzimy z założenia, że póki działają, nie jest konieczna ich wymiana. Jeśli jednak zauważysz, że po użyciu wycieraczek wilgoć na szybie jest rozmazana, oznacza to, że ich pióra są już zużyte. Przyjmuje się, że aby zapewnić odpowiednią efektywność wycieraczek samochodowych, trzeba je wymieniać dwa razy w roku. Najlepszym czasem na zainwestowanie w nowy komplet jest właśnie jesień i zima – czas, w którym używamy ich najczęściej.

6. Płyny eksploatacyjne

Koniecznie skontroluj płyny eksploatacyjne w Twoim samochodzie! Szczególnie ważny jest poziom i stan oleju silnikowego. W niskich temperaturach substancja smarująca gęstnieje, przez co jest gorzej rozprowadzana po elementach jednostki napędowej. Zanim nadejdą mrozy, sprawdź także temperaturę zamarzania płynu chłodniczego. Jeśli okaże się ona zbyt wysoka, płyn może ulec zamarznięciu już pierwszej mroźnej nocy. Przy okazji skontroluj także płyn hamulcowy. Ten z kolei chłonie wilgoć, przez co z czasem traci swoje pierwotne właściwości. Efektem będzie pogorszenie sprawności hamulców i wydłużenie drogi hamowania. Na koniec nie zapomnij o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy.

7. Wentylacja

Zbliżając się już do końca naszej listy, zwróćmy także uwagę na kwestię nawiewu. Niesprawny układ ogrzewania i wentylacji spowoduje nadmierne parowanie szyb, które może praktycznie uniemożliwić nam jazdę. Przy okazji warto wymienić filtr kabinowy, który oprócz nieprzyjemnego zapachu jest siedliskiem bakterii i grzybów. Większość kierowców tego nie robi, a niestety bywa to niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych dzieci.

Filtr kabinowy ma też znaczenie w kontekście smogu w polskich miastach. Sprawny i regularnie wymieniany filtr (najlepiej węglowy) chroni nas przed zanieczyszczeniami powietrza, przynajmniej w czasie jazdy autem. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w aucie spędzamy więcej niż godzinę dziennie.

8. Karoseria

Na sam koniec zostawiamy kwestie pielęgnacyjne. To już zupełny dodatek – nie wymóg, ale jeśli lubisz dbać o wygląd i stan Twojego auta z pewnością ma to dla Ciebie znaczenie 🙂 Wizyta w myjni automatycznej nie wystarczy. W ramach przygotowań auta na sezon zimowy, oprócz mycia pojazdu, warto zdecydować się na woskowanie karoserii, które skutecznie ochroni ją przed wilgocią czy chociażby solą drogową, a dodatkowo zapewni głęboki kolor.

Szkoła jazdy Gliwice iDrive – nauka jazdy Gliwice

Category