Kto z Was nie bał się chociaż raz, że nie będzie umiał dobrze zaparkować, niech pierwszy rzuci kamieniem! Wielu kursantów obawia się, że podczas tego manewru nie zmieści się w wyznaczonym miejscu, stuknie w inny pojazd, lub będzie kręcić przez długi czas. Tylko czy naprawdę jest się czym stresować? Jednym z podstawowych manewrów, który należy opanować, ucząc się prowadzić pojazd jest oczywiście parkowanie. Na egzaminie, umiejętność wykonania parkowania skośnego przodem, prostopadłego przodem i/lub równoległego tyłem jest oczywiście sprawdzana i weryfikowana. Jak więc ułożyć sobie informacje teoretyczne w głowie i wykorzystać je w praktyce? Sprawdźcie, co na ten temat powiemy Wam my – iDrive, Szkoła Jazdy Gliwice!

Parkowanie przodem

Jest to najłatwiejszy sposób na parkowanie. Aby bez problemu wykonać taki manewr, należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu samochodu. Stwórz sobie możliwie jak najwięcej miejsca przy skręcaniu. Wchodząc w zakręt szerokim łukiem, będziesz mieć czas na ewentualną korektę toru jazdy samochodu i zatrzymasz się dokładnie tam, gdzie sobie zaplanujesz. Jeśli podjedziesz zbyt blisko innych aut, które stoją na parkingu – zawęzisz sobie tor wjazdu, przez co parkowanie może zakończyć się niepowodzeniem.

Bardzo ważne jest również zatrzymanie pojazdu w wyznaczonym do tego miejscu. Wyznaczniki mogą być różne – dwa inne auta, które mają między sobą wystarczający odstęp, lub dwie linie, które wyznaczają miejsce postojowe. Pamiętaj też o prędkości, w jakiej wykonujesz wszystkie manewry parkowania. Im wolniej, tym lepiej!

Parkowanie równoległe tyłem

Tak samo jak w parkowaniu przodem, w parkowaniu równoległym tyłem najważniejsza jest pozycja samochodu – w odległości około metra od pojazdu, za którym chcesz się zatrzymać. Następnie, powoli cofając, jednocześnie skręcaj kierownicę o 180 stopni. Kiedy znajdziesz się w połowie długości zaparkowanego auta, prostuj kierownicę do wyjściowej pozycji. Pomału wjeżdżaj na miejsce parkingowe, kontrolując w lusterku bocznym tor jazdy. Staraj się zaparkować samochód w jednej linii, prostopadle do krawężnika, tak by nie wystawać za bardzo na jezdnię.

I to wszystko!

Straszne parkowanie równoległe tyłem, przestaje mrozić krew w żyłach, gdy będziemy mieć w głowie powyższe informacje i wykorzystywać je podczas robienia manewru. iDrive Szkoła Jazdy Gliwice przykłada dużą wagę, by kursanci potrafili sprawnie parkować, a co najważniejsze – czuli się przy tym pewnie! Zapraszamy na kursy!

Nauka Jazdy Gliwice – iDrive

Category