Ucząc się przepisów drogowych podczas kursu jazdy, możemy zauważyć ogrom znaków drogowych. Znaki nakazu, zakazu, ostrzegawcze, informacyjne… jak to wszystko zapamiętać? W dzisiejszym artykule przedstawimy najrzadziej spotykane znaki drogowe, które na pewno zapadną Ci w pamięci!

B-12 – ZAKAZ RUCHU NA JEZDNI WÓZKÓW RĘCZNYCH

Takie ostrzeżenie jest bardzo rzadko spotykane. Informuje on, że po jezdni nie mogą poruszać się wózki ręczne – zarówno ciągnięte, jak i pchane. Zapewne jest on jeszcze używany na wsiach, gdzie taki transport nadal jest używany. Nie mniej jednak, jest to już bardzo przestarzały znak. 

 

B-37 – ZAKAZ POSTOJU POJAZDÓW W NIEPARZYSTE DNI MIESIĄCA

Ten znak stosuje się głównie w miastach, tak aby jedna strona jezdni została udostępniona np. dla pojazdów sprzątających, dostaw, czy odbioru wielkogabarytowych śmieci. Zakaz ten nie obowiązuje między godziną 21, a 24. Taki sam znak, jednak z przekreśloną rzymską cyfrą II, informuje o zakazie postoju w dni parzyste. 

 

D-31 – CAMPING Z PODŁĄCZENIEM ELEKTRYCZNYM

Jeśli wybierzecie się samochodem z przyczepą kempingową i będziecie poszukiwać obozowiska, na którym będzie możliwość przyłączenia przyczepy do prądu – wypatrujcie tego znaku! W dobie internetu, jest to już dość przestarzała metoda informowania o takich miejscach, natomiast nadal się jej używa. W końcu nie każdy podczas wycieczki kampingowej musi chcieć korzystać z internetu! 

B-10 – ZAKAZ WJAZDU MOTOROWERÓW

Motorower – czy ktoś jeszcze pamięta taki pojazd? Niegdyś bardzo popularny, dziś wyparty przez skutery. Powyższy znak zakazuje motorowerom wjazdu na konkretną jezdnię. Jego znaczenie dziś zostało rozszerzone i obejmuje wszelkie pojazdy wyposażone w silniki, które nie mogą wjechać w dane miejsce.

To tylko kilka wybranych znaków, które nadal jeszcze można spotkać na drogach (choć bardzo sporadycznie). Pomimo ogromnej ilości znaków drogowych, zapamiętanie ich znaczenia nie powinno być problemem, gdyż większość można rozumieć na logikę. Ważne jest, by pamiętać, jaką wiadomość przekazują konkretne kolory oraz kształty – wtedy zrozumienie praktycznie każdego znaku będzie dużo prostsze. Jeśli znacie jakieś nietypowe znaki – podzielcie się nimi z nami w komentarzu, lub zapytajcie podczas kursu na prawo jazdy swojego instruktora!

Category