Strach ma wielkie oczy… ale czy znacie najczęstsze pułapki egzaminacyjne??

Strach przed egzaminem na prawo jazdy to uczucie, które towarzyszy każdemu przyszłemu kierowcy. W standardzie 30 godzin szkolenia to mało. Mało kto w tym czasie poczuje się na tyle pewnie za kierownicą, aby nie mieć obaw przed oficjalnym egzaminem. Stres pojawia się na myśl o samym egzaminie, jego ewentualnym niepowodzeniem, wydanymi pieniędzmi – bo przecież jeśli się nie uda, trzeba na egzamin przyjechać ponownie, zapłacić za kolejne podejście.. i pewnie dobrać kilka godzin dodatkowych jazd. Poza kilkoma technikami pozwalającymi poradzić sobie ze stresem można przewidzieć kilka pułapek, które stosują egzaminatorzy na zdających. Jakie mogą się pojawić?

1. Podchwytliwe manewry

Podczas jazdy egzaminator może wydać podchwytliwe polecenia zdającemu. Rzecz jasna – nie mogą wydać polecenia, które jest sprzeczne ze znakiem drogowym (np. wjazd pod zakaz). Wydają takie polecenia, które wymagają maksymalnego skupienia i trzeźwego myślenia. Dla przykładu: „Proszę skręcić w lewo na najbliższym możliwym skrzyżowaniu”. Często po nim egzamin zostaje przerwany, ponieważ kursanci zapominają, że nie chodzi o pierwsze skrzyżowanie do którego właśnie się zbliżają.

2. Nagłe, nieoczekiwane polecenia

Julia – nasza kursantka zdawała egzamin na prawo jazdy w bardzo burzowy, bardzo deszczowy dzień. Egzaminator postanowił to wykorzystać i sprawdzić odwagę zdającej. Na prostej drodze, tuż obok ośrodka egzaminacyjnego kazał z miejsca rozpędzić się do 50km/h i zatrzymać gwałtownie na wysokości pobliskiego słupka. Kursantka mając na uwadze śliską drogę, utrudnione warunki, oraz innych uczestników ruchu oraz komfort egzaminatora rozpędziła się, ale zaczęła hamować wcześniej, bo zdawała sobie sprawę z wydłużonej drogi hamowania i nie chciała aby Pan Egzaminator wylądował na przedniej szybie samochodu :))) Na skutek swojej rozwagi zatrzymała się 1,5 metra od słupka. Efekt? Błąd. Wniosek? Nie przejmuj się nadto. Egzaminator wydając polecenia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że mocne nagłe hamowanie w aucie jest mało przyjemne. Wykonuj jego polecenia zgodnie z prośbą!

3. Skręt w lewo na skrzyżowaniu kierowanym sygnalizacją świetlną

Oto kolejny, bardzo częsty manewr, który skutkuje przerwaniem egzaminu. Skręt w lewo jest o tyle trudny, że należy pamiętać, że kierowca poruszający się zgodnie z zielonym sygnalizatorem ma obowiązek ustąpić wszystkim pojazdom nadjeżdzającym z naprzeciwka. W innym przypadku dojdzie do wymuszenia pierwszeństwa i zakończenia egzaminu. To zadanie może mieć także drugą pułapkę! Gdy przepuszczamy samochody z naprzeciwka i stoimy na skrzyżowaniu, to musimy zerkać, czy wciąż mamy zielone światło. Wielokrotnie zdający tak skupiają się na konieczności ustąpienia pierwszeństwa, że zdąży zapalić się czerwone światło – nie zauważą i chcą wykonać manewr skrętu. Wjazd na czerwonym świetle również kończy nam egzamin.

4. Nieustąpienie pierwszeństwa osobie zjeżdżającej z ronda

U nas, na Śląsku – zdający wszyscy kojarzą Rybnik z rondami 🙂 Większość je lubi – bo przecież są łatwiejsze niż niejeden przejazd przez skrzyżowanie z, lub bez sygnalizacji świetlnej. Wydawać się może, że ruch zgodnie z wyznaczonymi pasami i jednym kierunkiem jest bezproblemowy. Okazuje się, że nie dla wszystkich. Tutaj szczególną ostrożność należy zachować na rondzie pozbawionym wyznaczonych pasów ruchu. Pojawia się wtedy utrudnienie związane z koniecznością zachowania odpowiedniego pasa do poruszania się, oraz ustępowania pierwszeństwo innym kierowcom.

5. Droga z łamanym pierwszeństwem

Kolejna z pułapek – nie zawsze droga, którą jedziemy prosto ma pierwszeństwo! Jeśli Egzaminator powie: „Proszę kontynuować zgodnie z pierwszeństwem jazdy”, to zwróć szczególną uwagę na znaki informujące o pierwszeństwie przejazdu. Często zdający wyłącza się i ufa swojej intuicji – nie skupia na słowach swojego pasażera. Wówczas nie zważa na znaki i dochodzi do pomyłek oraz wymuszenia pierwszeństwa.

 

Mamy jedną, niezawodną radę, która pozwoli Wam unikąć wszystkich powyższych błędów, a także innych.

Skupienie oraz uważna jazda – to klucz do zdanego egzaminu na prawo jazdy.

Trzymamy kciuki za wszystkich przyszłych kierowców!

Category