Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Wiele osób twierdzi, że egzamin na prawo jazdy jest najbardziej stresującym wydarzeniem w ich życiu. Często nawet obrona pracy magisterskiej, czy egzaminy na koniec poszczególnych etapów życia są mniej przejmujące niż sprawdzian umiejętności prowadzenia samochodu. Jak więc poradzić sobie ze stresem przed tym ważnym wydarzeniem i zdać egzamin bez większych nerwów?

Gdy strach zacznie zbierać swoje żniwo, zaczynamy robić nieumyślne błędy. Zasady, przepisy, zwyczaje i ograniczenia, o których wcześniej pamiętaliśmy, pod wpływem stresu znikają nam z pamięci z zawrotną prędkością. To właśnie tak działa stres. Choć zdarzają się przypadki, w których stres działa mobilizująco, jednak niestety dużo częściej ma on zły wpływ na końcowy wynik egzaminu. Jak więc poradzić sobie z opanowaniem nerwów i zdać egzamin z wynikiem pozytywnym?

Nie słuchaj opowieści innych ludzi

Ile osób, tyle opinii. Znajomi będą opowiadać swoje historie – ile razy zostali źle potraktowani, jaki egzaminator był dla nich straszny oraz w których miejscach można od razu oblać. Negatywne nastawienie już na samym początku nie wróży niczego dobrego. Zachowaj czysty umysł, nie pozwól, by historie innych osób, które zdawały egzamin i im się nie udawało, nie wpłynęły na Ciebie i Twoje podejście. Dobrym sposobem jest rozmowa z kimś, kto zdał za pierwszym razem i udowodni Ci, że diabeł nie jest taki straszny, jak go malują. 

Zwizualizuj sobie egzamin

Wyobraź sobie cały egzamin – od początku do końca. Oczywiście tylko w pozytywnym świetle! Zapewne Twój instruktor opowiadał Ci, jak mniej więcej wygląda jego przebieg. Wizualizuj sobie, jak podajesz rękę swojemu instruktorowi, jak świetnie radzisz sobie na placyku, a następnie jak prawidłowo przebiega cała trasa. Na samym końcu, instruktor oczywiście informuje Cię o zdanym egzaminie. Zapamiętaj uczucie ulgi, które towarzyszy Ci gdy o tym myślisz! Skup się na nim i myśl jak to wspaniale, że za miesiąc odbierzesz dokument, który pozwala Ci kierować samochodem! To naprawdę pomaga!

Podczas egzaminu, wyostrz swoje zmysły

Jadąc samochodem z egzaminatorem, stres może Cię tak sparaliżować, że nie będziesz nawet rozróżniać strony lewej od prawej. Świetnym sposobem na wyjście z takiego amoku, jest powtarzanie sobie po cichu (lub na głos) poleceń instruktora. Jest to znana metoda, potwierdzona przez uczonych, która dowodzi, że jeśli powtarzamy coś na głos, więcej zmysłów jest zaangażowanych w odbiór tego komunikatu. W taki sposób, dużo lepiej dociera do nas przekaz, dzięki czemu obniżysz ryzyko złego zrozumienia poleceń instruktora do minimum.

Dbaj o swoją pewność siebie

Rozglądaj się dookoła. Zwróć uwagę na to, jacy ludzie posiadają prawo jazdy. Dlaczego Ty nie miałbyś go mieć? Nawet osoby, które nie mają predyspozycji do bycia dobrym kierowcą, dali radę zdać egzamin. Ty również tego dokonasz! Niech podczas egzaminu bije od Ciebie zdrowa pewność siebie – egzaminator również to doceni, widząc, że zdający wie co robi. Pamiętaj – dasz radę, tylko musisz w to uwierzyć! 

Nie załamuj się porażką!

Pamiętaj – niech porażka Cię nie załamie, a będzie jedynie motywatorem do tego, by następnym razem dać z siebie jeszcze więcej. Zresztą – za drugim razem już wiesz z czym masz do czynienia, więc egzamin staje się dużo prostszy. Pamiętaj, że mimo wszystko wiele czynników wpływa pozytywny wynik końcowy, dlatego nie możesz się wstydzić swojej porażki. Nie możesz pod żadnym pozorem się poddać. Mówiąc „a”, podejmując decyzję o zapisaniu się na kurs, musisz powiedzieć „b” – i zdać go w miarę swoich sił, jak najszybciej.  

Dużo zależy również, czy do egzaminu odpowiednio przygotowała Cię Twoja szkoła jazdy. Gliwice, Katowice, Zabrze, Rybnik czy Bytom – to nie istotne, w którym mieście się przygotujesz, a w jaki sposób zostaniesz przygotowany. Dlatego pamiętaj, że Szkoła Jazdy iDrive Gliwice jest miejscem, w którym dbamy o każdego kursanta z osobna! 🙂 Indywidualne podejście to podstawa, by student czuł się dobrze, zdobywając podstawową wiedzę na temat poruszania się samochodem.